Skvělý projekt Martina Smetany na obnovu zemědělské krajiny na ploše 65 ha u Blatnicky.

Projekt "Obnova krajiny na Zálúčí u Blatničky" postoupil do finále a momentálně se ve veřejném hlasování uchází o hlasy veřejnosti.
Budeme rádi za každý hlas.

Info o projektu: http://www.farmablatnicka.eu/zaluci/

Odkaz na stránku s hlasováním:
Pro udělení Ceny sympatie můžete hlasovat dvakrát ze stejné e-mailové adresy.

A hezký článek o pozadí projektu najdete na:

Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie

Společnost E.ON Distribuce, a.s. oznamuje, že z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy - rekonstrukcí, oprav,

údržbových a revizních prací - bude přerušena dodávka elektrické energie:

Dne 26.09.2019 od 07:45 do 14:15 hodin

Vypnutá oblast:

• celá obec Blatnička
  • odběratelská trafostanice Blatnička Závlahy
  • odběratelská trafostanice Blatnička Zd

Na počátku léta bychom Vás rádi oslovili s výzvou na omezení počtu sečení trávníků na zahradách a veřejných plochách. Jelikož nás již několik let sužuje velké sucho, bude stále více a více potřeba hledat různá řešení, jak se s touto situací vyrovnat.

Jedním z nich je i omezení počtu sečení trávníků. Krátce sečený trávník totiž ztrácí schopnost zadržovat vodu, pomáhá vysychání půdy a v konečném důsledku může místo trávníků zůstat jen holá zem, která odvádí vodu, udusává se, vysušuje se a eroduje. Holá zem bez vegetace také akumuluje teplo a v případě dešťů pak voda po holé zemi pouze steče pryč, místo toho, aby se vsakovala.

Naopak vyšší vegetace na travnatých plochách vede nejen k efektivnějšímu řešení pro uchování vody v půdě, ale také je to řešením jednoduchým a levným. Trávníky pomáhají s regulací teploty a vlhkosti, tím pomáhají udržet své okolí alespoň o něco snesitelnější. Vyšší trávník je bohatší i na druhovou skladbu rostlin, čímž se stává stabilnější a snadněji odolává výkyvům počasí. Hustý porost zadrží sluneční paprsky a poskytuje životní prostor, pro to aby v půdě pak mohli zůstat žít živočichové, kteří zeminu dále zkypřují. V případě dešťů voda pak hned neodteče a lépe se udrží přímo na místě.

Konečnou úpravu trávníků lze poté udělat až v podzimních měsících. A to s ohledem na skutečnost, že na druhou stranu je sečení nutné pro vývoj a udržení některých druhů rostlin především trav a květin. Podzimní sečení však již neovlivní vodní režimy v přírodě.

Chtěli bychom Vás tedy požádat o zamyšlení se nad frekvencí sečení, kdy třeba již poloviční frekvenci sečení pomůže nejen přírodě, ale alespoň částečně lepšímu klimatu v okolí. A tam kde to není nezbytné, ponechejme prosím travní porost bez sekání. Vedlejším efektem, nikoliv však neméně důležitým, je i úspora nemalých finanční prostředky.

111

Z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy - rekonstrukcí, oprav, údržbových a revizních prací - bude přerušena dodávka elektrické energie:

Dne 27.08.2019 od 07:35 hod do 14:40 hod

Vypnutá oblast:

část obce od č.p.1 levá strana sm. kostel po konec ulice

část obce od č.p.1 po č.p.158 včetně odb. místa pro parc. č. 309

č.p.111, č.p.159 a č.p.171

Vypnutá oblast viz mapka.

Mapka 3

ANTONÍNEK – DOMÁCÍ HOSPIC

Nový projekt Antonínek je plně podporován zřizovatelem Charity což je Arcibiskupství Olomoucké.

Na podporu tohoto projektu bude dne 18.4.2020 ve večerních hodinách odehrán benefiční koncert Zlínské filharmonie spolu s Hradišťanem a Jiřím Pavlicou.

Dirigentem by měl být Stanislav Vavřínek, koncert by měl proběhnout v Hluku na sportovní hale.

Radek Nohál

Koordinátor Domácí hospicové péče Charity Uherské Hradiště