znak

okres HODONÍN, kraj JIHOMORAVSKÝ

VESNICE ROKU 2002 JIHOMORAVSKÉHO KRAJE

Již od roku 2000 se datuje začátek úspěšné spolupráce obcí Falkenstein s moravskou obcí Blatnička. Obě obce jsou od sebe vzdáleny 109 km a jsou si vzájemně velmi blízké.
img 8705 zObec Blatnička leží v Moravském úvalu pod úpatím Bílých Karpat na Moravském Slovácku a je východně vzdálená 12 km od města Veselí nad Moravou.
První dochovaná písemná zmínka o vsi Blatnička je zaznamenána při vybírání mostného na kunovické bráně při vjezdu do Uh. Hradiště roku 1362. Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie a nejstarší historickou památkou zvon zavěšený ve věži kostela z roku 1721. V obci můžeme dále najít 8 drobných sakrálních staveb.V roce 2000 byla v Blatničce vyhlášena přírodní památka „Borky“ - unikátní rozhraní starších třetihor paleocén-eocén.
Obec Blatnička má rozmanitý a členitý terén s průměrnou nadmořskou výškou 300m n.m. Na katastrálním území o výměře 877 ha se nachází mimo 90 ha lesa i vodní nádrž o rozloze 18,4 ha, kde se každoročně koná významná akce výlov ryb. Obecní rybník Kačák slouží ke sportovnímu rybaření a letos přibyl v trati Lůčky soukromě zbudovaný rybník o rozloze 2ha.
Již v 16.století nastal v obci rozkvět vinařství, které se udržuje v Blatničce dodnes, svědčí o tom v roce 2006 udělený titul Vinařská obec na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek v Uh. Hradišti.
img 8744 zV obci žije v současné době 460 obyvatel a Blatnička je dnes v plném rozkvětu jak v podnikatelské sféře, tak i v kulturním životě. Její obyvatelé dodržují staré zvyky, tradice, obnovují kroje.
Významným počinem v obci bylo v roce 2006 také vybudování Střediska školy lidové tvořivosti a řemesel, kde se dnes šijí lidové kroje do celého světa. Nové středisko s výstavní síní krojů se stalo lákadlem pro turisty, kteří přijíždějí po vinařské Strážnické stezce nebo přímo z nedalekého přístavu Baťova kanálu z Veselí nad Moravou.
Od roku 2000 vydala obec 8 publikací, pojednávající o historii obce, jejích předcích a bohatém spolkovém životě. Raritou je však bezesporu kronika všech domů v Blatničce, v níž je každý dům vyfotografován a doložen podrobným seznamem všech osob, které se na daném čísle popisném narodily, měly svatbu a zemřely a v podobném duchu je napsána i kniha Průvodce hřbitovem, kde je vyfotografován každý hrob na místním hřbitově se seznamem všech pochovaných osob s daty narození a úmrtí. Autorem všech publikací je místní historik Ing. RNDr. Miroslav Hudeček.
V roce 2004 byla vydána také česko-rakouská kuchařka moučníků, kterou napsaly a vydaly ženy z obou spřátelených obcí.
blatnicka vylov 4125 zBlatnička i Falkenstein uskutečnily během 12 let společné spolupráce hodně kulturních a společenských akcí. Proběhly kulturní výměny dětí, seniorů, dechových kapel, pěveckých souborů a spolků. Obec Blatnička se prezentuje každoročně ve Falkensteinu na Slavnostech vína, kultury a umění. Vinaři z obce Falkenstein se zase každoročně účastní obecního dne v Blatničce spojeného s ochutnávkou vín a pečiva.
Díky pohostinným lidem a dobrému vínku je obec Blatnička stále vyhledávaným místem k odpočinku. V obci jsou dva soukromé penziony, výstavba dalších pokračuje. Přijměte tedy i Vy pozvání do této malé, ale milé obce a přesvědčete se sami. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Adresa:
Obecní úřad Blatnička č.p. 163, 696 71 p. Blatnice pod Sv. Antonínkem
tel. i fax: 518 331 522
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obecblatnicka.cz

starostka:
Jarmila Hrušková od roku 1998.

 publicita

krizport jmk

Přihlášení

Prohlášení o přístupnosti