„Akce v rámci programu FMP INTERREG V - A SK – CZ Blatnička – Trstín "Nezapomeňme, s kým jsme vyrůstali“
Číslo projektu CZ/FMP/11b/01/032“
FOND MALÝCH PROJEKTŮ
Obec Blatnička má vytvořen nový propagační materiál s partnerskou obcí Trstín na základě společných aktivit FMP „Nezapomeňme, s kým jsme vyrůstali“
Materiál je k dostání bezplatně na obecním úřadě a okolních informačních centrech.
1. Svätojánska noc Jarky 2018 v Trstíně - 23.6.2018
Zástupci Blatničky, rodiče s dětmi se zúčastnili celodenní akce Svatojánská noc u malé vodní nádrže Jarky. Děti hledaly poklad, ochutnávaly místní výrobky, soutěžily s kočkou v mechu a ve vodníkově království, plnily úkoly víl a na závěr dne se uskutečnilo posezení u táboráku.
2. Púť k Nanebovzatej Panne Márii v Hájičku - 12.8.2018
V partnerské obci Trstín se občané Blatničky zúčastnili celodenní akce "Púť k Nanebovzatej Panne Márii v Hájičku". Hájiček je jedno z nejstarších poutních míst v Trnavské arcidiecézi. Dopoledne proběhla děkovná mše a odpoledne prohlídka obce a „Pametnej izby O. biskupa Ambróza Lazíka v církevnom dome Ambroziane". Krásná akce na zachování poutních míst, lokálních tradic, obnova kroje a význam hodnoty našich předků.
3. Děkovná pouť na Sv.Antonínku - 26.8.2018
Pouť u Svatého Antonínka - tato akce se snaží přivést širokou veřejnost na myšlenku poutních tradic, uchopit krásu krojů, darů země, radosti z práce a úrody. Poznat tradice předků, zažít krásný den nejen na poutním místě, ale také v krásném okolí krajiny kolem Blatničky. Motivovat nejen naše občany, ale ze vzdálenějších míst Moravy i Slovenska k návratu k této duchovní tradici, předat poselství předků a přivést co nejvíce poutníků na krásná poutní místa.
4. Oslava 100 let vzniku republiky - 28.10.2018
Oslava 100 let od vzniku společného státu Čechů a Slováků. Přijeli hosté z partnerské obce a společně zasadili strom české státnosti - lípu svobody.
Večer se uskutečnil slavnostní koncert dechové hudby Blatnička. Součástí koncertu byla i výstava dobových fotografií s názvem "Jak jsme žili".
5. Dvoudenní společensko-vzdělávací konference v Blatničce.
První den byla určena pro neziskové organizace a spolky obcí a druhý den pro pracovníky veřejné správy regionu a slovenského partnera.
6. Vánoční zvyky u naších slovenských sousedů - 1.12.2019
Zástupci obce vyjeli do partnerské obce Trstín na vánoční koledování. Předvedli zde partnerům vánoční zvyky, přivezli ukázat výtvory - vánoční výzdobu, vánoční ozdoby a cukroví. Součástí akce byl i křest CD a DVD dechové hudby Blatnička "Pozdrav milému".
7. Mezinárodní košt kysaného zelí - 26.1.2019
Kulturní akce v obci Blatnička, podporující tradice lidového zvyku nakládání zelí, což je ojedinělý zvyk našeho regionu. Obě partnerské obce zajistily sběr vzorků z jejich regionů, výrobky z kysaného zelí, pečivo. Košt zelí byl soutěžní, výherci první tří míst obdrželi po novém zeláku.
8. Obecní den Blatničky s výstavou vín.
Setkání obyvatel regionu, setkání vinařů, výstava vín na místním KD. Zapojili se i vinaři z partnerské obce se svými vzorky.
9. GEOFUN - Geolokační hra pro chytré telefony.
Tisková zpráva – k okamžitému zveřejnění
Vykradený znak
Někdo vykradl znak obce Blatnička! Je nezbytné se chopit chytrého telefonu, projít okolí, dopadnout zloděje, hrábě a kosu získat zpět do znaku a zachránit tak čest této vesnice!
Bartoloměj je poutník, kterého všichni v Blatničce dobře znají. Povídá se dokonce, že přišel až z Thermopyl, z vesnice ve středním Řecku. Pravdou je, že opravdu prochodil světa kraj a lepšího průvodce by zde člověk jen stěží hledal. Večer se chystá v Blatničce velká slavnost a někdo naneštěstí zcizil hrábě z místního znaku! Nezbývá než Bartolomějovi pomoci ukradené nástroje najít, protože s vykradeným znakem si v Blatničce utrhnou pořádnou ostudu! Kdo mu pomůže a vydá se společně s ním na dobrodružnou a strastiplnou pouť, tak přijde nejen této záhadě na kloub, ale také pozná místní kraj a jeho okouzlující přírodu.
Tolik úvod do nově spuštěné hry, ve které se hráči zábavnou formou seznámí s malebnou vesničkou Blatnička a jejím blízkým okolím. Pro instalaci hry postačí do prohlížeče v chytrém telefonu otevřít adresu qr.geofun.cz/430. Telefon sám nabídne instalaci bezplatné aplikace GEOFUN a následně stažení geohry „Vykradený znak“. Pak již stačí dojít jen k obecnímu úřadu v Blatničce a aplikace sama nabídne odstartování hry.
Ing. Antonín Minařík, starosta obce Blatnička, k nové hře dodává: „Tato nová geolokační hra určitě velmi potěší nejen místní obyvatele, ale zejména naše návštěvníky. Hra je nejenom zábavná, ale i poučná. Sám se již velmi těším, až společně s dětmi a Bartolomějem vyrazím zachránit čest naší obce J.“
Hru je možné odehrát kdykoliv během roku a je dobré si na ni vyčlenit alespoň tři hodiny. Je možné ji projít i se svým čtyřnohým kamarádem. Cestou hráče čeká mnoho místních historických a přírodních zajímavostí, budou plnit různé úkoly, aby ve svém poslání a pátrací misi uspěli.
Odkazy:
- webová prezentace hry: www.geofun.cz/vykradeny-znak/
- rychlý odkaz pro stažení hry do chytrého telefonu: qr.geofun.cz/430
- tisková prezentace hry: www.geofun.cz/vykradeny-znak/print
- podklady pro novináře: www.geofun.cz/novinari/
Pro více informací kontaktujte:
- Ing. Antonín Minařík, starosta obce Blatnička, tel. 607 520 347, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Vít Pechanec, projektový manažer, GEOFUN, s.r.o., tel. 603 799 819, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
O GEOFUNu
GEOFUN vychází z populárního geocachingu. Hry v něm přináší unikátní příběhy, jejichž součástí se stávají samotní hráči, a poznávání je tak pro ně mnohem zábavnější a přináší mnoho zážitků.
GEOFUN v sobě spojuje čtyři populární záležitosti:
zážitky cestování poznávání
… a to vše zdarma v chytrém telefonu!
Princip hry spočívá ve využití chytrých telefonů (smartphones) se systémy iOS nebo Android, které umožňují lokalizaci. Díky GPS modulu telefon přesně ví, kde se nacházíte, a podle toho reaguje, komunikuje a uděluje úkoly. Kromě toho tak měří čas, umí nahrávat i pouštět video, zobrazovat fotografie, komunikovat s vámi hlasově, hodnotit vaše odpovědi na různé otázky, zvládá rozšířenou realitu a ještě mnoho dalšího.
Kouzlo GEOFUNu tkví v tom, že hráč neví, jaké úkoly ho čekají, dokud nedorazí na určené místo začátku geosrandy. Předem zjistí pouze stručný popis geosrandy a faktory náročnosti, které jsou čtyři - fyzický, mentální, trapnosti a zábavy.
Plnění úkolů sleduje a kontroluje samotná mobilní aplikace prostřednictvím technických možností (senzorů), které chytrý telefon má k dispozici. Hráči pak dostávají tzv. geonky (body) podle úspěšnosti plnění úkolů. Hráč získává geonky do celkového skóre a má možnost hrát o různé ceny v aktuálně probíhajících soutěžích.
Spolufinancováno z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci projektu
FOND MALÝCH PROJEKTŮ